wtorek, 21 sierpnia 2018

Internet - podstawowe narzędzie społeczeństwa informacyjnego



Już radio, a w szczególności telewizja, zrewolucjonizowały przekaz informacji. Powstanie i rozpowszechnienie się Internetu nadało informacji nowy wymiar. Przechodzenie między różnymi poziomami rozwoju społeczeństwa uzależnione było w dużej mierze od rozwoju możliwości komunikacyjnych. W gospodarce agrarnej podstawą był koń i siła własnych mięśni. W okresie wczesnoprzemysłowym ogromną rolę odgrywała kolej, co umożliwiło większą urbanizację, rozwój demokracji i powszechniejszy dostęp do dóbr kultury. Okres późnoprzemysłowy to upowszechnienie się samochodu jako środka komunikacji. Umożliwił on koncentrację gospodarki na dobrach konsumpcyjnych i usługach (za pomocą pociągu nie da się dowieść pizzy). Rozwinęły się także kontakty biznesowe, zintensyfikowane przez upowszechnienie samolotu[1]. W naszych czasach, nowy środek transportu to Internet, czyli do niedawna sieć połączonych  ze sobą komputerów, a dziś  sieć odrębnych urządzeń elektronicznych, których integracja będzie coraz bardziej postępować. To właśnie sieć stanowi podstawową infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego, dzięki której można kupować i sprzedawać produkty i usługi cyfrowe.
Na początku XXI w. coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez Internetu. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niespełna 10 lat temu mało kto słyszał o tym medium (np. najpopularniejsza dziś usługa WWW raczkowała w laboratoriach CERNu u progu lat ‘90). Nagle okazało się, że Internet stał się niezbędnym narzędziem w ręku biznesmena, niepowtarzalnym dostawcą informacji, źródłem rozrywki dla mas, ogromnym forum dyskusyjnym i miejscem błyskawicznej wymiany pomysłów oraz idei. Niespełna kilkanaście miesięcy temu podstawowe pytanie zadawane w wielu środowiskach brzmiało: „Czy zaistnieć w Internecie?”. Dziś brzmi ono inaczej: „Jak zaistnieć w Internecie?”.
„Wraz z rozwojem Internetu obserwujemy nowe zjawiska, które wpływają znacznie na nasze życie. Dotychczasowe sposoby pracy, wymiany informacji, rozrywki, handlu ulegają diametralnym zmianą. Pojawiają się nowe możliwości rozwoju i wykorzystania potencjału człowieka”[2]. Głównymi czynnikami dynamicznej ekspansji sieci były: brak ograniczeń biurokratyczno - rządowych, możliwość współpracy specjalistów z całego świata, globalny zasięg i niezwykła elastyczność. Przewagą Internetu jest jego interaktywność, czyli najogólniej mówiąc możliwość dwukierunkowej komunikacji pomiędzy odbiorcą a nadawcą informacji. Przeglądając zasoby Internetu, użytkownik może bez przeszkód i w każdej chwili napisać list z zapytaniem dotyczącym prezentowanej oferty, zamówi książkę w księgarni internetowej czy zarezerwować bilet na samolot. Możliwości takiej nie oferuje żadne inne medium. Jednocześnie Internet posiada wszystkie właściwości starszych mediów, co tłumaczy stopniowy, acz nieunikniony proces integracji pozostałych z siecią[3].

[1]   Cellary W., Przemiany społeczne i gospodarcze... op.cit.
[2]   Frontczak T., Projekt systemu zarządzania serwisem WWW Instytutu Inżynierii Zarządzani Politechniki Poznańskiej, praca inżynierska, Instytut Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej 2001
[3]   Ibidem