poniedziałek, 11 lutego 2019

Współczesne procesy Globalizacji Gospodarki Światowej


Definicje globalizacji

§  Zespół procesów  prowadzących do intensyfikacji ekonomicznych, politycznych i kulturowych stosunków poprzez granice.
§  Przestrzenna reorganizacja produkcji i penetracja przemysłów poprzez granice, powiązania rynków finansowych, dyfuzja technologii i upodobania się norm, standardów wytwarzania oraz stylów konsumpcji na całym świecie.
§  Według Komisji Europejskiej: „ globalizację można zdefiniować jako proces, w którym rynki i produkcja w różnych krajach stają się coraz bardziej  współzależne w związku z dynamiką wymiany towarów i usług, przepływem kapitału i technologii”.
§  Globalizacja gospodarki światowej jest procesem poszerzenia i pogłębienia się współzależności między krajami i regionami wskutek rosnących przepływów międzynarodowych oraz działalności korporacji transnarodowych, co prowadzi do jakościowo nowych powiązań między firmami, rynkami i gospodarkami.
§  Globalizacja jest to proces, który jest tworzony przez zjawiska lub działania o wymiarze ogólnonarodowym. W znaczeniu ekonomicznym globalizacja odnosi się do  działalności gospodarczej, gospodarki, rynków branżowych, gałęzi gospodarki, przedsiębiorstw, konkurencji.[1]

 Powiązania  i współzależności w procesie globalizacji

·     Stały postęp w liberalizacji handlu światowego i znoszenie barier                            w swobodnym przepływie towarów i usług.
·        Liberalizacja przepływów kapitałowych i deregulacja rynków finansowych,
·        Decyzje wielu rządów o otwarciu gospodarki na integrację z gospodarką światową i reformy rynkowe (liberalizacja, deregulacja, prywatyzacja) oraz wzrost przepływów Zagranicznych Inwestycji Bezpośrednich.
Nowe technologie i szerokie wykorzystanie rewolucji informacyjnej  i telekomunikacyjnej, traktowanej jako trzecia rewolucja przemysłowa.


[1] Zorska A., Ku globalizacji ? PWE, Warszawa 2000, s. 7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.