Proces ten charakteryzują te same cechy, które odnoszą się do biurokracji. Efektywność oznacza tu skuteczność w zaspokajaniu potrzeb klientów, kalkulacyjność zaś związana jest z uwypuklaniem tych cech produktu lub usługi, które związane są z ilością (w restauracjach McDonald's podkreśla się, że dostajemy dużą porcję za małe pieniądze, nazwy dań służą podkreślaniu tego, np. Big Mac, podwójne frytki itd,), Przewidywalność natomiast to gwarancja, że usługi i towary zawsze i wszędzie będą takie same. Obserwuje się także w dużym stopniu zastępowanie ludzi technologią - napoje nalewane są przez automat wyłączający się po napełnieniu kubka, frytkownice dzwonią po usmażeniu frytek. Wszystko to pozwala na ścisłe przestrzeganie zasad racjonalności,
Ritzer przyznaje, że panowanie tego systemu przynosi wiele korzyści. Do nich zaliczyć można większą niż dotąd dostępność towarów i usług, duże zróżnicowanie w tym zakresie, ujednolicenie jakości, przewidywalność zdarzeń i jakości towarów działa na ludzi kojąco w świecie pełnym nieobliczalności. Ponadto wraz z nastaniem epoki makdonaldyzacji możliwe jest np. pobranie w środku nocy pieniędzy z bankomatu, co wcześniej było zupełnie nie do pomyślenia. Zdanie się na technologię ułatwia traktowanie wszystkich klientów równo, bez względu na stan majątkowy, pochodzenie, rasę, płeć. Założenia makdonaldyzacji są szczytne, ponieważ obiecuje się lokale lśniące czystością, świeże i pożywne jedzenie, miody i zaangażowany personel. Jednakże często rzeczywistość wygląda inaczej. I to przesądza o podstawowej wadzie tego systemu, będącej jednocześnie ostatnim z wyznaczników makdonaldyzacji - jest nim „nieracjonalność racjonalności (CG. Ritzer, 1997: 39). Zakładane korzyści obracają się przeciw nam, Na przykład najszybciej obiera się i kroi (przy użyciu maszyn, rzecz jasna) na frytki ziemniaki jednakowej wielkości, które w przyrodzie występują rzadko. Uprawa takich ziemniaków
w dużym stopniu musi być oparta o stosowanie nawozów sztucznych, które działają niekorzystnie na środowisko. Podobnie nie ekologiczne jest używanie jednorazowych tacek i torebek.
Zasady obsługiwania klientów są zdecydowanie zdehumanizowane - do każdego klienta podchodzi się w taki sam, zrutynizowany sposób, według ustalonego scenariusza. Odbywa się to jak na taśmie montażowej.
Innym dehumanizującym skutkiem makdonaldyzacji jest homogenizacja (ujednolicanie) USA oraz reszty świata. Wzorowanie się na sieci restauracji szybkich dań prowadzi do zanikania różnorodności. Wszystkie kraje stają się do siebie podobne, Obietnica przewidywalności traci w takich warunkach swój urok, szczególnie w przypadku zamiłowania do podróży, Być może niedługo mało będzie na świecie miejsc, w których będzie można zobaczyć coś innego niż we własnym kraju..
Efektywność, która ma być zapewniona przez zaangażowanie technologii, często zawodzi, na przykład gdy musimy stać w kolejce do bankomatu, który miał pomóc szybko uzyskać pieniądze. Przyznać jednak trzeba, że kolejka przy bankomacie i tak jest zwykle krótsza niż w banku. Obiecana duża ilość (jedzenia, innego towaru) za małe pieniądze także często okazuje się złudzeniem, bo frytki pakowane są wprawdzie do dużej torebki, ale kończą się w połowie jej wysokości. Warto podkreślić, że zasady działania restauracji szybkich dań rozprzestrzeniły się na inne sfery życia. Dotyczą zarówno budowania osiedli domków jednorodzinnych, produkcji samochodów, spędzania wakacji, korzystania z rozrywki, jak i zdobywania wykształcenia czy leczenia się w placówkach ochrony zdrowia, Wszędzie mamy do czynienia z kalkulacyjnością, taśmowością, ujednoliconym systemem, przewidywalnością, Na przykład wiadomo, że wykupując wycieczkę czy, będziemy mieszkać w hotelu nad brzegiem morza (lub z widokiem na góry...), że czas będzie podzielony między zwiedzanie i odpoczynek oraz posiłki.