czwartek, 20 grudnia 2018

Polska gmina wobec wyzwań społeczeństwa informacyjnego



 [wstęp pracy magisterskiej]
----------------------------------
Świat znajduję się u progu nowej ery. Stara era, gdzie rządziła elektryczność i przemysł stalowo-mechaniczny odchodzi powoli w zapomnienie. Wkraczamy w nowy okres - okres społeczeństwa informacyjnego.
Czym jest społeczeństwo informacyjne? To nowy typ społeczeństwa, kształtujący się w krajach postindustrialnych, w których rozwój nowych technologii osiągnął najszybsze tempo. Społeczeństwo informacyjne nie tylko posiada rozwinięte środki przetwarzania informacji i komunikowania, lecz środki te są podstawą tworzenia dochodu narodowego i dostarczają źródła utrzymania większości społeczeństwa. Kluczowe znaczenie w gospodarce odgrywa produkt cyfrowy i usługa cyfrowa. Podstawowy zasób to wiedza, powstała na skutek przetworzenia zbioru informacji.
Krajom, którym nie uda się sprostać wyzwaniom związanymi z przemianami, może grozić zepchnięcie na margines. Z drugiej jednak strony można upatrywać w tych przemianach szansy. Dotyczy to w równej mierze państw Unii Europejskiej, jak i Polski. Przyszłość leży w rozwoju gospodarki bazującej na wiedzy.
W marcu 2000 r. kraje Unii Europejskiej podjęły decyzję o realizacji strategicznego planu "eEurope", intensyfikującego rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez inwestycje w: technologie komunikacji i informacji, wspieranie współpracy gospodarki i nauki, tworzenie systemów informacji publicznej oraz powszechną edukację społeczeństw. Perspektywa przyjęcia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004, a także przyjęcie dokumentu "Strategia informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej - ePolska " wymagają podjęcia zintensyfikowanych działań na każdym poziomie, począwszy na rządowym, kończąc na lokalnym. Duże zadanie stoi również przed polskimi gminami. To właśnie jednostki terytorialne, miejsce najczęstszego kontaktu przeciętnego człowieka z władzą, odgrywają istotną rolę w stymulowaniu rozwój społeczeństwa informacyjnego. Sama gmina może w ten sposób bardzo wiele zyskać.
Tezą tej pracy jest stwierdzenie, że wyzwania społeczeństwa informacyjnego przed jakim stoi Polska, dodatkowo w świetle przyszłego członkostwa w UE, nie mogą być w żaden sposób zbagatelizowane. Drogi są dwie: marginalizacja znaczenia Polski w świecie lub jej aktywne włączenie się w budowanie nowej, postindustrialnej ery społeczeństwa informacyjnego. Istotną rolę w tym procesie może odegrać jednostka terytorialna, jaką jest gmina.
Cele niniejszej pracy są następujące:
1.       Zdefiniowanie społeczeństwa informacyjnego
2.       Przedstawienie programów rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Unii Europejskiej i w Polsce
3.       Przedstawienie poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce na tle innych krajów
4.       Pokazanie sposobów budowania społeczeństwa informacyjnego na poziomie gmin
5.       Wykazanie, że Internet jest doskonałym narzędziem dla promocji gminy
Głównym celem jest zaprezentowanie autorskiej metody oceny samorządowych serwisów internetowych ze szczególnym uwzględnieniem dostępności do informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.